Jak pracovat s dětmi v zádech (i na zádech) a nezbláznit se z toho
Už je to zase tady – pro spoustu mých kamarádek i klientek je znovu aktuální otázka, jak zvládnout podnikání, když mají doma malé děti. A protože já pracuju s dětmi v zádech už několik let, sepsala jsem pro vás pár tipů, které mi pomáhají skloubit rodinu a podnikání.
1. S nikým se nesrovnávejte
Moc dobře vím, jak snadné je spadnout do srovnávací pasti – vidíte kolem sebe všechny ty úspěšné ženy a říkáte si, co je s vámi asi špatně, když toho nezvládáte tolik jako ony. Já jsem si připadala neschopná hlavně po třetím porodu, než mi došlo, že ženy, se kterými se porovnávám, nemají doma několikatýdenní miminko a v zádech mají místo dalších dětí profesionální marketingový tým. A raději jsem se soustředila na to, jak můžu na maximum využít čas, který mám na práci právě teď.

Začala jsem si všímat, čemu se během dne věnuju, a uvědomila jsem si, co jsou teď moje priority. To, že najednou máte na podnikání míň času, totiž vůbec neznamená, že vám najednou musí míň vydělávat. Stačí se jen zamyslet nad tím, co můžete delegovat, zautomatizovat, omezit nebo úplně vypustit. Pokud například trávíte dvě hodiny denně diskuzemi v cizích skupinách na Facebooku, bude mít pravděpodobně větší smysl věnovat půl hodiny tvorbě kvalitního obsahu na vaše sítě a zbytek času třeba psaní e-mailů nebo článku na blog.
A jestli se nedokážete rozhodnout, na co se soustředit a co (dočasně) omezit, doporučuju dát prioritu vašim stávajícím klientům a prodeji, potom péči o komunitu v databázi a na sítích. Všechno ostatní může zatím počkat.
2. Nemějte na sebe přehnané nároky
Když jsem natáčela svůj první online kurz, měla moje nejmladší dcera půl roku. Díky tomu jsem neměla čas řešit, jestli si nemám koupit lepší světlo, donekonečna šperkovat slidy, opakovat video jen proto, že bych tam něco mohla říct trochu líp… prostě jsem šla do akce a udělala vše nejlíp, jak to v danou chvíli šlo. A věděla jsem, že až budu mít na práci zase víc času, můžu všechno ještě vylepšovat, ladit a třeba i natočit v profesionálním studiu.
Stejně tak nehrotím ani péči o domácnost – z naší podlahy se rozhodně nedá jíst (i když to občas někdo zkouší :-D), vařím jen jednoduchá jídla a vždycky do zásoby na dva dny. A když nestíhám, nechám si dovézt jídlo z restaurace (a podpořím tak české podnikatele).

3. Dávejte si reálné cíle a zohledněte svou energii
Když máte doma děti, máte jen jednu jistotu – že nic nepůjde podle plánu. Ještě důležitější než kdy jindy pro vás proto je, abyste si dávala jen reálné cíle a nechávala si u nich dostatečnou rezervu. A jak mě naučila Denisa Jaukerová, důležité je plánovat nejen váš čas, ale i energii. Když si totiž necháte náročnou práci na večer, je hodně velká šance, že už na ni nebudete mít dost sil, takže vám potrvá o hodně déle (nebo ji raději odložíte na zítřek).
Já se snažím nechávat si na večer jen snadné úkoly, u kterých by ani moc nevadilo, kdybych je nakonec nestihla – tvořit příspěvky na sítě, odpovídat na všechny e-maily a zprávy, co mi ten den přišly, kouknout se, co se děje u mě ve skupině… A přes den dělám náročnější práci – točím videa, píšu důležité texty, vedu mastermindy a dělám konzultace.

Klíčové pro mě bylo i to, abych si dobře hlídala své hranice – když po mě někdo chce v Messengeru poradit s texty, pošlu ho do své skupiny, kde dostane zpětnou vazbu nejen ode mě, ale i od ostatních. A nekývnu na každou žádost o rozhovor nebo jinou spolupráci, ale pečlivě si vybírám, komu a čemu svých pár pracovních hodin denně věnuju.
4. Když jste s dětmi, buďte s dětmi
Jednou z nejdůležitějších věcí, kterou jsem se během podnikání s dětmi naučila, bylo vědomě využívat přepínač ve své hlavě z módu „pracuju“ do režimu „jsem s dětmi“ a/nebo „odpočívám“. Když totiž budete při stavění vláčkodráhy myslet na klienty a při psaní mailů na večeři, budete celý den akorát tak ve stresu. A nikdy si neodpočinete ani od práce, ani od dětí. Mně vyhovuje nemít na mobilu nastavené upozornění na sociální sítě a odkládat ho na místo, kde ho nemám na očích. A mimo domov nejsem online.
Když se uprostřed pracovního dne na chvíli naplno ponoříte do hraní nebo tvoření s dětmi, budete možná překvapení i z toho, jak vám tahle pauza rozproudí kreativitu. Mě takto často napadají příspěvky na sítě nebo vylepšení textů, která zrovna píšu. Když si totiž dáte přestávku od problému, který zrovna řešíte, často si vás ty správné nápady najdou samy.

Když mě ale děti zrovna nepotřebují, jsem přebornicí v multitaskingu. U vaření poslouchám podcasty nebo diskutuju na Clubhouse, u uspávání odpovídám na otázky žen v mých kurzech a mastermindech nebo poslouchám do sluchátek vzdělávací videa. Uklízím společně dětmi a zvládnu si s nimi i zacvičit, číst, tancovat, běhat, vychutnat si oblíbený čaj nebo se naložit do vany. Čas bez dětí je pro mě totiž vzácný, takže ho využívám jen na to, co s nimi opravdu dělat nemůžu – třeba na točení videí nebo práci pro klienty, u které se musím naplno soustředit.

5. Užijte si to!
I když se vám takhle situace zdá náročná, určitě na ní najdete spoustu pozitivního. Schválně se zkuste zamyslet nad tím, co je tak skvělého na tom, že teď budou všechny děti doma? Budete s nimi trávit víc času, nemusíte ráno brzo vstávat, můžete se spolu pustit do tvoření, hraní deskovek nebo dalších věcí, které už nějakou dobu odkládáte… A možná vám tahle situace pomůže i v podnikání – zvláště pokud nabízíte něco, co může teď podpořit ostatní děti a rodiče nebo podnikatele.
Nebojte se otevřeně sdílet se svými fanoušky, jak vám teď je a co prožíváte. Není důvod nosit masku a předstírat, že jste nadšená, když tomu tak není. Díky tomu, že je teď mnoho rodin ve stejné situaci jako vy, vám sdílení pomůže navázat vztah s fanoušky a bude snadné zapojit je do konverzace.
A ještě něco: díky dětem za zády a v zádech budete na sítích působit autenticky. Mně se už několikrát stalo, že mi do živého vysílání přiběhly děti – a nejvíc vykolejená jsem z toho byla vždycky já, moje publikum to vzalo úplně v pohodě.

Tipy od českých a slovenských podnikatelek
V úterý 2. 3. 2021 jsem si pozvala 6 žen do roomky na Clubhouse, aby se s vámi podělily o své tipy, jak skloubit úspěšné podnikání a rodinu. Pokud jste nás nestihla naživo, mám pro vás skvělou zprávu – vybrané tipy od českých podnikatelek jsem pro vás i sepsala. 🙂
Karolína Romášková (maminka 3 dětí, bylinkářka a lektorka ájurvédy) nadšeně popisovala zkušenosti s projektem Workaway, přes který si můžete domů pozvat výpomoc k dětem z celého světa. Nové dočasné člence rodiny poskytnete stravu a ubytování a dohodnete se s ní, jak vám bude pomáhat s dětmi a domácností. A jako bonus se vaše děti zlepší v cizích jazycích. 🙂
Pokud se vám dny s dětmi zdají pořád stejné, vymyslete pro ně zábavnou hru, ve které budou plnit úkoly a dostávat za ně razítka. I z obyčejné procházky se pak stane cesta za dobrodružstvím – a snadno děti motivujete například k tomu, aby si ráno ustlaly postel.

Nikoho asi nepřekvapí, že Petra Dvořáková (maminka 2 dětí, lektorka cvičení a výživy) radí s dětmi pravidelně cvičit a chodit co nejvíce ven. Nám se teď doma hodně osvědčila malá trampolína, různé opičí dráhy… a taky tancování, u kterého se můžeme všichni dosytosti vyblbnout.
Petra zmínila ještě jednu důležitou věc, kterou si podle mě řeší každá podnikající máma – opravdu nemusíme mít výčitky, když se nevěnujeme celý den jen dětem. Když jim část dne dáme naši plnou pozornost, je úplně v pořádku, že pak chvíli pracujeme – a ony se třeba koukají na pohádku.

Věra Švach (maminka 3 dětí, koučka a lektorka mindfullness) zdůraznila, že je normální cítit vztek a další „negativní“ emoce, když něco nejde podle plánu (třeba když najednou musíme být doma s dětmi během lockdownu). Doporučuje začlenit děti co nejvíce do běžné péče o domácnost – tak, jak to bylo běžné v dřívějších dobách. Nemusíte pak složitě vymýšlet, čím je zabavit, a ještě se u toho naučí spoustu nových věcí.
Věrka krásně popisovala, jak její rodinu lockdown sblížil a jak se díky tomu prohloubil její vztah s manželem. Důležité pro ni bylo naučit se udělat si o prostor nejen pro práci, ale i pro odpočinek – a ideálně si tyhle 10minutové minidovolené naplánujte do diáře, ať si na ně opravdu uděláte čas.

Helena Mošnová (maminka 3 dětí, somatická terapeutka specializující se na téma intimity) radí pustit pryč strachy a stresy a soustředit se jen na to, co můžeme ovlivnit. Osvědčilo se jí vést děti k samostatnosti, hodně času trávit venku, relaxovat spolu s dětmi u tvoření a nenechat se zahltit množstvím úkolů nebo nápadů, které k nám neustále chodí.
Helena zdůrazňovala důležitost odpočinku, protože hodně podnikajících žen dělá tu chybu, že veškerý svůj čas rozdělí jen mezi děti a práci, aniž by myslely na sebe. A když si najdete čas na odpočinek, bude pro vás snadnější být tolerantní a chovat se ke všem doma s laskavostí a respektem.

Petra Hanelová (maminka 2 dětí, lektorka vědomého rodičovství) upozornila na to, jak důležité je naslouchat našim potřebám – a když se nám chce jít na záchod nebo když máme hlad, tak to hnedka vyřešit. Už jen tímto malým krokem, který pro ženy nebývá samozřejmým, o sebe pečujeme a chováme se k sobě laskavě.
Petra připomněla i paradoxně znějící doporučení Když nestíháš, tak se zastav!, kterým nabádá k péči o vlastní energii, když máte pocit, že už je toho na vás moc. A doporučila bez výčitek delegovat, dopřát si výpomoc s dětmi a/nebo s domácností a vést děti k tomu, že nemohou mít neustále naši plnou pozornost.

Helena Flámová (maminka 3 dětí, jazyková lektorka a mentorka) doporučuje vybudovat u dětí, partnera i přátel povědomí o tom, že je normální, když se žena věnuje i své profesi, a ne jenom dětem a domácnosti. U menších dětí se jí osvědčilo nechat je hrát si v její přítomnosti (třeba v náručí), i když se jim během práce nemůže naplno věnovat. A když potřebuje v klidu pracovat, skvěle jí funguje dopřát dětem něco, co je pro ně jinak vzácné (například koukání na pohádky).
A nakonec Helena zdůraznila, jak důležité je brát celou situaci pozitivně a vidět na ní to dobré. Namísto toho, abychom si stěžovaly, co všechno se kvůli lockdownu změnilo, se můžeme raději zamyslet nad tím, co je teď díky němu lepší.

A co dál? Nebuďte na vše sama!
Kdykoliv ucítíte, že je toho na vás moc, postarejte se o sebe. Já mám vždycky při ruce Bachovy esence a éterické oleje, na drátě podnikající kamarádky a podporu v mastermindu.
A moc ráda podpořím i já vás – přidejte se do mé facebookové skupiny, ve které už je přes 2 400 českých a slovenských podnikatelek. Pomůžeme vám v ní s texty a kampaněmi, můžete nás pozvat do svého kurzu, inspirovat se při tvorbě stránek nebo obsahu na sítě… a získat pomoc ode mě i ostatních žen ve všem, co si zrovna v podnikání (s dětmi) řešíte. Protože jsme všechny na jedné lodi – a nemusíte vynalézat kolo a být na všechno sama. 🙂

Určitě se podívejte i na příspěvek na mé facebookové stránce, pod kterým sdílí mé klientky spoustu tipů na své produkty (zdarma i placené), které vám pomůžou tuhle situaci zvládnout. Když si nějaký z nich vyberete, budete mít zároveň i dobrý pocit z toho, že podpoříte někoho, kdo je ve stejné situaci jako vy. A určitě přidejte do komentáře i své vlastní pozvánky nebo tipy pro ostatní!
Moc se těším na potkávání – a pozdravuju vaše děti!